Ogrzewanie nawiewowe

 

system Miller

Proponujemy państwu system nadmuchowy MILLER

Dlaczego ogrzewanie nadmuchowe?

W tradycyjnych centralnych ogrzewaniach podgrzewanym medium pośrednim jest woda, która rozprowadzana do grzejników nagrzewa je. Następnie grzejniki oddają energię cieplną do pomieszczeń. O ile w nowoczesnych ogrzewaniach wodnych czas nagrzania małej ilości wody w systemie i kaloryferach jest krótki, to sam proces przekazywania energii do pomieszczeń jest długi - wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Oto najkrótsza zasada działania systemu ogrzewania wodnego.

Ale zamiast podnosić temperaturę wody, można bezpośrednio podgrzewać powietrze i wdmuchiwać je do pomieszczeń poprzez system kanałów wentylacyjnych. Tak działa ogrzewanie nadmuchowe - bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce ten nowoczesny system grzewczy staje się z roku na rok coraz bardziej znany.

System nadmuchowy można wyposażyć w filtrowanie, nawilżanie i chłodzenie powietrza. Istnieje możliwość podłączenia czerpni również pod kominek dzięki czemu w zimniejsze wieczory dogrzewamy budynek.

Zalety systemu:

  • wysoka sprawność urządzeń nadmuchowych,
  • oszczędność przez skrócenie czasu nagrzewania pomieszczeń,
  • możliwość zaprogramowania temperatury w ciągu dnia i nocy,
  • niskie koszty montażu i eksploatacji,
  • możliwość uzyskania wysokiego komfortu przez wyposażenie systemu w filtrowanie, nawilżanie i chłodzenie powietrza,
  • estetyka (brak kaloryferów),
  • najniższa bezwładność systemu,
  • możliwość połączenia instalacji z kominkiem,
  • możliwość realizacji etapami.

Jak to działa?

Powietrze zanim trafi do pieca nadmuchowego (gazowego, olejowego, elektrycznego, pompy ciepła powietrze-powietrze), przechodzi przez czerpnię wewnętrzną lub zewnętrzną i filtr włókninowy - urządzenia niezbędne do poprawnego funkcjonowania całej instalacji. Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym powietrzem powracającym (przez czerpnię wewnętrzną) z ogrzanych pomieszczeń.

budynek
  1. gazowy, olejowy lub elektryczny piec nadmuchowy,
  2. włókninowy i elektrostatyczny filtr powietrza,
  3. klimatyzator (część wewnętrzna - chłodnica),
  4. nawilżacz powietrza,
  5. przepustnica czerpni zewnętrznej,
  6. czerpnia zewnętrzna,
  7. klimatyzator (część zewnętrzna),
  8. termoregulator,
  9. komin odprowadzający spaliny,
  10. kanały doprowadzające powietrze do pomieszczeń,
  11. czerpnia wewnętrzna,
  12. kanał "zetowy",
  13. kratki nadmuchowe z przepustnicam,
  14. kanał wentylacji grawitacyjnej.

Następnie powietrze ogrzewa się w wymienniku pieca i rozprowadzane jest systemem kanałów wentylacyjnych, zakończonych kratkami nadmuchowymi z przepustnicami do poszczególnych pomieszczeń. Przepustnice na kratkach służą do regulacji ilości wypływu powietrza. Ze względu na fakt, że kratki nadmuchowe lokalizowane są w poszczególnych pomieszczeniach wzdłuż ścian zewnętrznych, a czerpnia wewnętrzna w centralnej części budynku, nadmuchiwane powietrze miesza się i cyrkuluje. Nie występują więc lokalne różnice w temperaturze, co pozwala na otrzymanie komfortu cieplnego. Ewentualna nadwyżka powietrza w domu usuwana jest istniejącymi przewodami instalacji grawitacyjnej. Czas rozruchu ogrzewania powietrznego, do momentu odczuwalnej zmiany temperatury, wynosi w praktyce od kilku do kilkunastu minut. Pozwala to na skrócenie czasu ogrzewania obiektu. Do sterowania pracą pieca nadmuchowego służy termoregulator programowalny. Umieszczony jest on zwykle w centralnej części budynku, gdzie nie występują chwilowe różnice temperatur, związane np. z częstym otwieraniem drzwi wejściowych. Dzięki niemu w ogrzewanym obiekcie utrzymywana jest żądana, zaprogramowana temperatura.

System nadmuchowy, wykorzystując czerpnię zewnętrzną, umożliwia pełną wentylację obiektu. Może pracować w recyrkulacji lub przy użyciu świeżego powietrza. Bywa to bardzo przydatne przy złych warunkach atmosferycznych lub w czasie przebywania dużej grupy osób w pomieszczeniach.

 

Różnice pomiędzy systemem MILLER, a systemem konwencjonalnym
posiadane funkcje system MILLER system tradycyjny
ogrzewanie tak tak
chłodzenie tak nie
wentylacja tak nie
filtrowanie tak nie
regulacja wilgotności tak nie
jonizacja tak nie

Kotłownia:

Urządzenia można montować w pozycji zarówno pionowej (na stojąco) jak i poziomej ( leżąc). Urządzenia możemy postawić na ziemi jak i również istnieje możliwość ich zawieszenia np. pod sufitem. Na schemacie poniżej widzimy kotłownię zmontowaną w pozycji pionowej z urządzeniami ustawionymi na podłodze:

kotłownia

Jeśli chcesz uzyskać większą ilość informacji zadzwoń - 604 454 449.